Recenze a parametry elektrického mlýnku na maso 300 W a dalších modelů: jak vybrat pro domácí použití
Jste milovníci gastronomie a rádi si jídlo připravíte z těch nejzákladnějších surovin? Chcete mít jistotu, že v mletém mase máte opravdu to nejlepší maso? Rádi experimentujete a chcete vyzkoušet masové směsi, které jinde hotové neseženete? Můj pohled v rychlosti...
V tématu mlýnků na maso se dělí svět na ruční a elektrické přístroje. Ruční mlýnky zůstávají populární pro malé množství masa a jednoduchost údržby (Tescoma HANDY, Banquet Culinaria vel. 5). Elektrické mlýnky dominují dnešnímu trhu a poskytují vyšší pohodlí, rychlost a širší nabídku příslušenství, včetně konstrukčně odolnějších modelů pro náročnější domácí práce.
Klíčové rozdíly mezi ručními a elektrickými mlýnky
- Ruční mlýnky: jednoduchá konstrukce, pevný kovový nebo litinový šnek, 1-2 kotouče pro hrubost mletí, nutnost fyzické síly, pomalejší zpracování, dlouhá životnost, často bez elektrické potřeby.
- Elektrické mlýnky: motor, příkon v rozsahu zhruba 400 W až 2200 W, rychlost mletí až několik kilogramů za minutu, bohaté příslušenství (nástavce na klobásy, kebbe, struhadla, lis na ovoce), zpětný chod a často i samoostření nožů.
Nejvýznamnější parametry při výběru elektrického mlýnku na maso
- Příkon (W): klíčový ukazatel vykonávání a zahřívání motoru. Obecně platí, že vyšší příkon = vyšší potenciál pro tužší maso, ale ne vždy rovná se rychlejší mletí; závisí i na konstrukci a discích.
- Rychlost mletí (kg/min): uváděná hodnota je orientační a závisí na typu masa. Domácí modely bývají kolem 1,5-2,5 kg/min, výkonnější stroje až 4-4,5 kg/min.
- Materiál mlecího mechanismu a těla: kovové převody a nerezová ocel pro dlouhou životnost; plastové součásti mohou méně vydržet u těžkých zátěží. Důležitá je i kombinace plastu a kovu u šasi a plnícího tácu.
- Příslušenství: počet a typ kotoučů (4-8 mm otvorů), nástavce na klobásy, kebbe, trysky na strouhání; možnost výměny dílů bez problémů.
- Hlučnost (dB): vyšší výkon bývá spojován s vyšší hlučností; typicky 70-85 dB u domácích modelů.
- Stabilita a bezpečnost: gumové nožičky, protiskluzová úprava, zpětný chod pro uvolnění ucpání, pojistka proti přehřátí.
- Materiál a konstrukce: kovové mlecí komory a nerezové nože pro delší životnost; u ručních modelů litina, u elektrických často kombinace plastu s kovem.
Vybrané modely a jejich hlavní parametry
- Kenwood Pro 2000 MG700 - 2000 W, 3000 g/min (přes 3 kg za minutu), kovové tělo, desítky uživatelských recenzí, zpětný chod, 3 kotouče pro různé hrubosti, nástavce na plnění uzenin a klobás. Vhodný pro větší porce a zabijačky.
- Bosch MFW68660 ProPower - nejvýkonnější z vybraných, 2200 W, rychlost až 4,3 kg/min, multifunkční s lisem na ovoce a kebbe nástavcem, 4-5 nástavců pro různé mletí, robustní kovová konstrukce.
- Bosch MFW3850B - 800 W (přesto velmi efektivní), 2 rychlosti, bohaté příslušenství včetně 4 bubnů strouhání, držadlo a úložný prostor, nízká hlučnost, vhodný do menší kuchyně.
- Tefal NE105838 HV1 Classic - 1400 W, 1,7 kg/min, samoostřicí nůž, 2 nerezové disky, zpětný chod, gumové nožičky, kompaktní rozměry. Cenově výhodné řešení pro rodinný denní provoz.
- Gorenje MG2000SJE - 2000 W, 2200 g/hodina, plast/kov, skvělá stabilita díky gumovým nožičkám, lis na ovoce a další funkce; kompaktní.
- ETA Ambo III 5075 90000 - 2200 W, 2,5 kg/min, kovové převody a mlecí komora, 3 destičky (3,5,8 mm), 3 nástavce na plnění uzenin, kebbe, plnicí miska; robustní, ale hlučný (85 dB).
- Kenwood MG510 - 1600 W, 2 kg/min, celokovová konstrukce, 3 protlačovací kotouče, nástavec na plnění párků.
- Camry CR 4802 - cenově dostupný, plastové provedení, 1500 W, odhad rychlosti 1,5-2 kg/min; jednoduché a lehké řešení pro běžné použití.
- Hyundai MG 730 - 1000 W, 1,5-2,0 kg/min, zpětný chod, plastové šasi, 3 destičky, 2 pěchovadla; nízká hmotnost a nízká cena.
- Sencor SMG 5400BK - 2100 W, 1,7 kg/min, plné příslušenství a 3 kotouče pro mletí, zpětný chod; černo-stříbrný design.
- Tefal NE688837 - vyšší třída, 2200 W, až 4,5 kg/min, 4 nástavce na strouhání, kebbe a klobásy, robustní konstrukce, vysoký výkon.
- Bosch MFW3520WE - 1500 W, 2 kg/min, kompaktní a skladný, 2 rychlosti, struhadlo s 4 bubny, úložný prostor.
Ruční mlýnky - tradiční volba pro milovníky nostalgie a jednoduchosti
Among ručních modelů stojí za zmínku Tescoma HANDY a Banquet Culinaria vel. 5. Jsou to nejen nostalgické kousky, ale praktické nástroje pro menší množství masa (maso na sekanou nebo paštiku). Banquet Culinaria v litině je prakticky nezničitelný a Banquet představuje spojení historie s dlouhou životností, zatímco Tescoma se snadno čistí a klade důraz na snadné používání při stolování.
Další důležité poznámky a tipy při výběru
- Pro domácí použití a mletí do 2 kg masa za minutu stačí často 1000-1600 W; pro zabijačky a velké porce zvažte vyšší výkony (2000 W a více).
- Vybírejte modely s kovovým mlecím mechanismem a co největší stabilitou na pracovní ploše; plastové díly se mohou rychleji opotřebovat.
- Důležité je také soustředit se na množství a typ příslušenství - více kotoučů a nástavců zvyšuje univerzálnost (klobásy, kebbe, strouhání).
- Praktický je zpětný chod pro uvolnění zablokovaného materiálu a samoostření nožů pro dlouhodobou ostrost.
- Uvedená tabulka nejprodávanějších modelů v našem trhu pomůže rychle porovnat ceny a parametry.
Krátká tabulka základních modelů (výběr)
| Název | Typ | Příkon (W) | Rychlost (kg/min) | Hodnocení | Poznámka |
| Tefal NE105838 | Elektrický | 1400 | 1,7 | Dobré | Samoostřicí nůž |
| Kenwood MG700 | Elektrický | 2000 | 3,0 | Vynikající | Desítky recenzí |
| Bosch MFW68660 | Elektrický | 2200 | 4,3 | Výborné | Multifunkční |
| ETA Ambo III 5075 | Elektrický | 2200 | 2,5 | Velmi dobré | Pro plnění uzenin |
| Gorenje MG1600W | Elektrický | 350 | 1,5 | Průměr | Bezpečnostní prvky |
Praktický návod, jak si vybrat vhodný mlýnek na maso
Nejprve si určete, zda budete mlít maso častěji nebo jen občas. Pro příležitostné použití postačí menší a levnější model (např. Hyundai MG 730, Camry CR 4802). Pokud chystáte domácí klobásy, kebbe a další pochoutky, zaměřte se na modely s bohatým příslušenstvím (Bosch MFW68660, Tefal NE688837, Kenwood MG700).
Poté zhodnoťte materiál a konstrukci: kovová mlecí komora a nerezové nože pro delší životnost; vyhněte se plastovým dílům v oblasti mlecího mechanismu, pokud plánujete pravidelné používání s tvrdými materiály. Důležitá je i stabilita a pohodlí obsluhy - držadlo a úložný prostor pro příslušenství mohou značně usnadnit práci.
Jak vybrat gril na kuře?
Jak vybrat mlýnek - na co si dát POZOR!
Pokud hledáte jen základní mletí masa pro rychlé recepty, stačí jednoduchý model s jedním až dvěma kotouči a bez zbytečných složitostí. Pro rozšířenou kuchyňskou výbavu a klobásy či kebbe zvažte model s 3-4 kotouči a několika nástavci. Uvažujte také o hlučnosti - i výkonné modely mohou mít hlučný provoz, což může být při delší práci rušivé.
Závěrečný přehled a doporučení
Pro náročnější uživatele, kteří chtějí zvládnout širokou škálu činností v kuchyni, je velkou jistotou Bosch MFW68660 ProPower díky vysokému výkonu, bohatému příslušenství a multifunkčnosti. Pro příležitostné použití a skvělý poměr cena-výkon stojí za zvážení Tefal NE105838 HV1 Classic nebo Hyundai MG 730. Pro milovníky tradičních ručních mlýnků zůstává klasik Banquet Culinaria vel. 5 a Tescoma HANDY jako spolehlivé a stylové volby, které nepotřebují elektřinu.
Průvodce výběrem grilů a trub
Jak vybrat mlýnek?
tags:
#recenze #a #parametry #elektrický #mlýnek #na