Celozrnné pečivo představuje tradiční potravinu, která se po staletí osvědčila v různých kuchyních. Kdo netrpí celiakií, může těšit ze zdravé a vyvážené konzumace pečiva, která se oproti běžnému bílému pečivu vyznačuje vyšší nutriční hodnotou. Důležité je vybírat pečivo podle popisků a rozlišovat jednotlivé druhy, protože cereální pečivo není totéž co celozrnné.
Kľúčovým rozdielom mezi celozrnným a bielym pečivom je spracovanie múky. Celozrnná múka sa vyrába mletím celého zrna, vrátane otrúb, endospermu a klíčku, což zachovává vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Naopak bielá mouka je zbavena otrub a klíčku, čím klesá i nutriční hodnota. Celozrnné pečivo má obvykle tmavší střídu a menší objem oproti vícezrnnému pečivu, ale nutriční rozdíl je markantní - více vlákniny, vitaminů B, antioxidantů a minerálů.
Vícezrnné pečivo obsahuje kromě tradičních surovin ještě minimálně 5 % olejnin (slunečnice, dýně, len) či luštěnin (cizrna) z celkového množství mlýnských výrobků. Oba druhy by měly mít nižší obsah soli a vyšší obsah vlákniny. Celozrnné pečivo bývá hutnější a s menším objemem, fáze zrnitosti zrna poskytuje bohatou síť vlákniny, minerálních látek a vitamínů, které prospívají trávení a snižují riziko některých chorob. Cereální pečivo naopak znázorňuje jen výrobu z mouky a nemusí vždy znamenat vyšší podíl vlákniny.
Chléb celozrnný pšenično-ražný: Energetická hodnota 241 kcal (1007 kJ), Bielkoviny 7,55 g, Sacharidy 48,3 g (z toho cukry 1 g), Tuky 1,2 g, Vláknina 9 g, Sól 0,75 g, PHE 377,5 mg.
Typ 1 celozrnný rohlík/žemľa: Energetická hodnota 220 kcal (921 kJ), Bielkoviny 15,71 g, Sacharidy 22,85 g (z toho cukry 1 g), Tuky 6,36 g, Vláknina 3,43 g, Sól 0 g, PHE 785,5 mg.
Tipy pro úsporné hospodaření s teplem v kuchyni
Typ 2 celozrnný chlieb s vyšším obsahem sacharidů: Energetická hodnota 287 kcal (1200 kJ), Bielkoviny 9,8 g, Sacharidy 55 g (z toho cukry 2 g), Tuky 1,84 g (z toho nasycené 1 g), Vláknina 5 g, Sól 1 g, PHE 490 mg.
Vláknina hraje klíčovou roli v trávení a celkovém zdraví: podporuje zdravou črevní mikroflóru, reguluje hladinu krevního cukru a přispívá k pocitu sytosti, což může pomoci při kontrole hmotnosti. Pravidelná konzumace celozrnného pečiva tedy napomáhá perdálnímu trávení a prevenci některých civilizačních onemocnění.
Při výběru pečiva sledujte popisky - cereální není totéž co celozrnné. Celozrnné pečivo by mělo začínat celozrnnou moukou a obsahovat co nejvíce otrub a klíčku. Skutečně kvalitní celozrnné pečivo bývá hutnější, s menšími vzdušnými dutinami a často s drobnými kousky obilných slupek na povrchu. Důležité je také myslet na nutriční profil - vyšší obsah vlákniny, komplexních sacharidů a nižší obsah soli.
V praxi znamená to vybírat tmavší kůrku, ale ne vždy tmavá barva zaručuje celozrnnost - tmavší barva může být dosažena sladovým či kávovým tónem. Grahamová mouka je speciální formou celozrnné mouky, která vrací otruby a klíčky do těsta a vytváří hrubší, nasládlou chuť. Důležité je dávat pozor na celozrnné tyčinky či podobné výrobky, které nemusí obsahovat skutečné celozrnné složky.
V různých zemích se o celozrnnosti pečiva vyjadřují různě, ale princip zůstává stejný: celozrnná mouka zachovává vlákninu, vitamíny a minerály, zatímco bílá mouka ji zbavuje. Celozrnné pečivo je obvykle spojováno s lepšími nutričními profily a dlouhodobější pocitem sytosti, což může napomoci udržení hmotnosti a lepšímu zdraví střev.
jak se mění spotřeba pšeničné mouky podle dat ČSÚ
| Typ pečiva | Energetická hodnota | Bílkoviny | Sacharidy | Tuky | Vláknina | Sůl | PHE |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chléb celozrnný pšenično-ražný | 241 kcal | 7,55 g | 48,3 g | 1,2 g | 9 g | 0,75 g | 377,5 mg |
| Rohlík celozrnný (Typ 1) | 220 kcal | 15,71 g | 22,85 g | 6,36 g | 3,43 g | 0 g | 785,5 mg |
| Chléb celozrnný s vyšším obsahem sacharidů (Typ 2) | 287 kcal | 9,8 g | 55 g | 1,84 g | 5 g | 1 g | 490 mg |
Často se zmiňují otázky typu, zda je celozrnné pečivo vhodné pro každého. Odpověď zní: pokud nemáte celiakii nebo alergii na lepek, vyvážená konzumace celozrnného pečiva je pro většinu lidí prospěšná. Lepek není samo o sobě škodlivý pro většinu populace a je důležitou součástí těsta, která zajišťuje pružnost a nadýchanost. Důraz by měl být kladen na kvalitu složení a skutečný obsah celozrnných složek, nikoliv jen na vizuální barvu pečiva.
statistiky spotřeby pšeničné mouky na obyvatele
tags: #zdravotní #přínosy #a #nutriční #hodnoty #celozrnného